A jó időzítés a kríziskommunikációban kulcsfontosságú. Az, hogy egy támadás, védekezés, vagy ellentámadás mikor történik, nemcsak a harcászatban döntheti erre vagy arra a mérleg nyelvét, de a kommunikációban is. Shane Tusup Az Év sportolója gálán tartott köszönőbeszéde tökéletes időzítésű, brilliáns kiállás volt önmaga és Katinkával alkotott kettősük mellett.
Már az Év sportolója gála előtt egy emberként találgatta Magyarország, vajon nyer-e djat Shane, ismét az Év női sportolója lesz-e Hosszú Katinka, egyáltalán ki és kivel fog érkezni a díjátadóra.
A tavalyi évben a budapesti VB-n két világbajnoki aranyérmet is szerző Hosszú Katinka és edzője, Shane Tusup házasságának válságáról hetek óta cikkeznek a magyar közéleti- és bulvárlapok, sportújságok. Ezzel kapcsolatosan nincs olyan találgatás, amit le nem írtak volna a hazai lapok, sőt, a nemzetközi sajtóba is bekerült a téma.
Az Év sportolója -gála az év első fontos sporteseménye. Az első olyan hivatalos kötelezettség, aminek meghívotti listáján, győztesesélyesként vett részt a hírek szerint jelenleg külön élő úszóklasszis és edzője. A külön, egy-egy szülővel érkező páros láthatóan feszült volt, a folyamatosan őket kereső tekintetek, objektívek és kamerák elől azonban nem nagyon lehetett elbújni. A 24.hu-n olvasható, hogy az ülésrendet is meg kellett változtatni, mert az úszóklasszis nem akart férje mellé ülni.
Hogy tudta -e Shane, hogy ő nyer? Nem tudom. Nem is lényeges. De azt pontosan tudta, ha nyer, beszélhet. És a díjátadón elmondott beszéddel üzenni is lehet. A beszéd lehet egy kommuniké, lehet egy kiállás, lehet protestálás és lehet bocsánatkérés is. Lehet formálisan semmitmondó (ilyen a beszédek többsége), de olyat is láttunk nemrégiben, hogy egy végigsemmondott, sírásba fulladó köszönőbeszéddel is óriási szimpátiát lehet elérni.
És ebben az amerikaiak verhetetlenek. Mostanában nincs már olyan díjátadó, ahol ne hangozna el valamilyen emlékezetes beszéd, amelyről aztán hosszan cikkeznek, ami meghatározója egy -egy vitának, ami ovációt vált ki és újabb oldaláról mutat be egy hírességet. Néhány nappal ezelőtt a női egyenjogúságért szót emelő Oprah Winfrey Golden Globe gálán tartott beszéde tarthatta úgy lázban Amerikát, mint ahogyan az elkövetkező néhány napban még biztosan sokat fognak beszélni Shane beszédéről.
Shane egy lapra tett fel mindent, és ez bejött neki. Az Év edzőjeként ugyanis saját jogán szólalhatott meg, érzelmezhette a történteket és megmutathatta emberi oldalát. Gesztust tehetett. Bocsánatot kérhetett. Kiállhatott magáért, és kiállhatott kettőjükért is. A magyar edzők sorából ezen a téren is kiemelkedőt hozott létre. A legtöbb edző nem szeret bocsánatot kérni. De Shane, a született amerikai megragadta az esélyt, hogy fordítson a hangulaton, és emberi esendőségében is mércét, példát adjon arról, hogyan kell visszahozni egy kapcsolatot. Úgy, hogy a kettőjük munkájából létrejött Iron Lady világklasszishoz, sportolóként, üzlettársként és nőként is emelt fővel visszatérhessen hozzá.
Nagy húzás volt ez.
A lányommal néztük a gálát, aki csak ennyit mondott, Anya, EZ a kommunikáció hatalma? Innen is gratulálok azoknak a kollégáknak, vagy annak a kollégának, aki részt vett Shane beszédének kidolgozásában és az egész kitalálásában. Profi munka volt, és őszintén, nemcsak megrögzött kríziskommunikátorként drukkolok szívből, hogy jelentsen érdemi fordulatot az ügyben ez a beszéd. Örök (és magyar) példa lenne arra, hogy bátor kommunikációval rendkívül rossz helyzetből is lehet eredményt létrehozni, a média, a közvélemény, a válságkommunikáció minden csínját-bínját jól ismerő kommunikációs szakértő(i csapat) bevonásával!
Kép forrása
Érdekelnek a kényes kommunikációs helyzetek? És a lehetséges megoldásuk? Iratkozz fel a KrízisPR Blog értesítőjére és megkapod legfrissebb posztjainkat kríziskommunikáció, változáskommunikáció témakörében.